Врадіївська районна рада
Врадіївський район, Миколаївська область

Звернення Кам'янської районної ради

Переглядів: 30

КАМ’ЯНСЬКА РАЙОННА РАДА

РІШЕННЯ

 

28.02.2020                                                                          № 53-17/VІІ

 

Про звернення депутатів Кам’янської районної ради

до Президента України, Верховної Ради України та

Кабінету Міністрів України щодо перегляду

 запроваджених правил нормативно-грошової оцінки

земель сільськогосподарського призначення у 2018 році

 

Відповідно до статі 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, розглянувши звернення депутатів фракції ВО “Свобода” у Кам’янській районній раді, враховуючи рекомендації постійної комісії Кам’янської районної ради з питань регламенту, депутатської діяльності, етики, зв’язків з об’єднаннями громадян та органами місцевого самоврядування, законності, правопорядку, боротьби зі злочинністю та антикорупційної політики, Кам’янська районна рада

вирішила:

1. Схвалити текст звернення депутатів Кам’янської районної ради до Президента України, Голови Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо вимоги щодо перегляду запроваджених правил нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення у 2018 р. (додається).

2. Звернутись до інших місцевих рад України щодо підтримки даного звернення.

3. Оприлюднити рішення на офіційному сайті районної ради та надіслати місцевим засобам масової інформації.

4. У триденний термін надіслати звернення до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України.

 

Голова  ради                                                                             С. Сундуков

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

   до рішення районної ради

від 28.02.2020 року № 53-17/VIІ

 

Ми, депутати Кам’янської районної ради, вкрай стурбовані ситуацією, яка склалась через впровадження нових правил нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення в Україні та на місцях. Це пояснюється наступними обставинами.

На виконання вимог статті 20 Закону України № 1378 «Про оцінку земель», згідно Постанови Кабінету Міністрів України “Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення” від 07.02.2018 р. № 105 проводилась робота по впровадженню загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів. Відповідно до наказу Мінагрополітики України від 16.11.2018 № 552 нова грошова оцінка введена в дію з 01 січня 2019 р. Чи не найголовнішою особливістю оновлених правил стала відміна необхідності складання технічної документації з нормативної грошової оцінки для окремих ділянок сільськогосподарського призначення.

Однак, зазначимо, що запровадження нової нормативної грошової оцінки (НГО) земель сільгосппризначення зумовило зниження у 2019 році рівня доходів бюджетів різних рівнів – передусім, бюджетів територіальних громад, розташованих на сільських територіях. За підрахунками різних науковців, внаслідок запровадження нового підходу до оцінки сільгоспугідь з метою їхнього оподаткування, загалом по Україні в 2019 р. показник нормативно-грошової оцінки (далі – НГО) знизився майже на 15% проти рівня 2018 року, що вимірюється бюджетними втратами приблизно у розмірі 2 млрд. грн.

 На відсоток зниження НГО зменшилися і податкові надходження до бюджетів органів місцевого самоврядування. Адже, відповідно до норм Податкового кодексу України, органи місцевого самоврядування ухвалюють рішення щодо зміни розміру ставок місцевих податків – передусім це стосується земельного податку – до початку наступного бюджетного періоду. Втрати доходів бюджетів місцевого самоврядування внаслідок застосування у 2019 році нової НГО земель сільгосппризначення визначилися зниженням надходжень від:

- земельного податку та орендної плати за землі державної та комунальної власності;

- єдиного податку четвертої групи – у разі, якщо платники податку зазначили у відповідних деклараціях нову НГО;

 - ПДФО із орендної плати за землі приватної власності – у разі, якщо у таких договорах була прив’язка до НГО як бази нарахування орендної плати, а додатковий договір щодо коригування показника НГО у 2019 році не було укладено. У цьому випадку зниження надходжень спостерігалось по бюджетах ОТГ або районів (в залежності від рівня впровадження процесів децентралізації в регіоні), а також обласних та державного бюджетів, оскільки до останнього спрямовується 25% ПДФО з орендних доходів та військовий збір.

Дана проблема поглиблюється ще й прийнятими наприкінці 2018 року змінами до Податкового кодексу України, внаслідок яких індекс споживчих цін за 2017-2023 роки, що використовується для визначення коефіцієнта індексації НГО сільгоспугідь, застосовується із значенням 100%. Внаслідок цього, низький показник НГО земель сільгосппризначення, що запроваджений із 2019 року, фактично заморожується на найближчі шість років – до 2025 року.

Відповідно, запровадження нової НГО земель сільгосппризначення уже призвело до втрат доходної бази бюджетів для окремих територіальних громад та суттєво знижує загальний фіскальний потенціал громад у подальшому, адже основним доходним джерелом формування їхніх бюджетів є надходження від земель сільгосппризначення.

Зважаючи на вищевикладене, ми, депутати Кам’янської районної ради, звертаємось до Президента України, Кабінет Міністрів України та Верховної Ради України щодо перегляду запроваджених правил нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення України задля врахування інтересів місцевих громад.

 

 

Схвалено на 53 сесії

Кам`янської районної ради

сьомого скликання

28  лютого 2020 року

 

« повернутися до списку новин