Врадіївська районна рада

Відповідальне батьківство

Переглядів: 1777

 “Відповідальне батьківство”

Інформація щодо аліментного зобов'язання батьків.

         Можна виділити два шляхи вирішення питання отримувати аліменти на утримання дітей, це відрахування аліментів у добровільному порядку та  на підставі рішення суду.

Добровільний спосіб це коли один з батьків може  проявити ініціативу та  подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначить у своїй заяві. На підставі заяви  аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії.

Також, до добровільного порядку відносять  укладення договору про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір та строки виплати. Цей договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню і у разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

У разі, якщо батьки не можуть дійти згоди про добровільне відрахування (сплату), кошти на утримання дитини (аліменти) можуть бути присуджені за рішенням суду.

За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються  (за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина):

 1. у частці від доходу матері, батька дитини;
 2. у твердій грошовій сумі.

Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів:

 1. стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
 2. стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
 3. наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків чи дочки, сина;
 4. наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
 5. доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
 6. інші обставини, що мають істотне значення.

Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі:

 • на одну дитину - однієї чверті,
 • на двох дітей - однієї третини,
 • на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Також, суд може за заявою одержувача визначати розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше.

Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

   

Слід зазначити, що кожна справа є індивідуальною тож для вирішення питання потрібно конкретно розглядати ситуацію, яка склалася в сім'ї.

 

 

 « повернутися до списку новин